Bunele maniere în mijloacele de transport în comun

Călătoria cu mijloacele de transport în comun presupune şi respectarea unor reguli, unele dintre ele au legătură cu manierele, altele te ajută să mergi în siguranţă atunci când te afli în autobuz, metrou, tramvai sau în orice alt mijloc de transport pe care îl împărţi cu alţi călători.

Ţine minte câteva dintre aceste reguli de etichetă şi siguranţă:

• Respectă rândul şi nu da buzna peste ceilalați călători
  • Permite-le celor din mijlocul de transport să coboare, apoi urcă tu
  • Nu bloca uşile
  • Atunci când eşti în mijlocul de transport respectă o distanţă optimă astfel încât uşile să se deschidă şi să se închidă normal
  • Călătoreşte doar cu bilet sau abonament
  • Ocupă doar un singur loc
  • Aşază-te pe scaun fără să te întinzi în stânga sau în dreapta sau să îţi pui picioarele pe scaune
  • Atunci când eşti însoţit de alte persoane, vorbiţi în şoaptă
  • Evită să iei cu tine în mijloacele de transport obiecte sau genţi voluminoase care ocupă mult spaţiu
  • Este de preferat că atunci când eşti într-un mijloc de transport să nu mănânci. Atât pentru a nu-i deranja pe cei din jur, cât şi din motive de igienă
  • Dacă asculţi muzică la căşti, reglează volumul astfel încât această să nu fie auzită şi de ceilalţi pasageri
  • Nu te certa cu oamenii şi nu te purta nepoliticos
  • Atunci când te urci într-un mijloc de transport înaintează pe interval cât poţi de mult, pentru că nimănui nu îi place să rămână afară în așteptarea unui alt autobuz.
  • Dacă ai un rucsac, nu îl ţine în spate pentru că îi vei deranja pe cei din jur. Dă-l jos şi ţine-l în mână.
  • Tuşeşte doar cu mâna la gură.
Citește și:   Înapoi la şcoală: bunele maniere în clasă