Superlative geografice: Tari, populatii si porturi

Cea mai mare – Rusia

Cea mai populata – China

Cel mai mic stat – Vatican

Cu cea mai mare concentrare de recorduri geografice – S.U.A.

Cu cea mai mare concentrare de limbi vorbite – Papua-Noua Guinee

Cu cea mai mare retea de cai rutiere – S.U.A.

Populatie

Statul cu cea mai mare numar de locuitori pe km patrat este Monaco ( in 2001, 16 308 locuitori pe km patrat ), este situat pe coasta Marii Mediterane, in apropierea orasului francez Nisa. este cunoscut in lumea intreaga datorita numarului mare de turisti pe care ii atrage.

Statul cu cea mai mica densitate este Mongolia( 1,6 locuitori pe km patrat ), este situata in centrul Asiei.

Cel mai populat stat este China, situata in partea central-estica a Asiei, are si cel mai mare numar de vecini.

Cel mai putin populat este statul Vatican, este si cel mai mic stat si are in jur de 850 locuitori.

Porturi

Cel mai mare port fluvial este Duisburg, este situat in Germania, la confluenta Ruhrului cu Rhinul. Desi fluvian, primeste si nave maritime si este un puternic centru industrial.

Citește și:   Superlative geografice : Orase

Cel mai mare port natural este Guanabara, este situat in S-E Braziliei.

Cel mai mare complex portuar este New YorK, situat in Ne S.U.A., la varsarea fluviului Hudson in Oceanul Atlantic, este si cel mai mare dintre orasele S.U.A.

5 comentarii

1. Multumesc ca am fost informata;)!!:*…Sper sa apara si ceva despre limba vorbita si mancare!
  2. multumesc ca am fost informata si sper ca pe viitor sa puna mai multe informatii decat cele care sunt acum!!!!
  3. imi este de folos o asa informatie….multumesc
  4. Arabia,Turcia,Irak,Iran.Yemen,Oman si Egipt
    Arabia,Turcia,Irak,Iran.Yemen,Oman si Egipt
    2009-07-15T11:30:25+03:00A comentat pe 15 iulie 2009 la 11:30 AM
    E foarte educativ numai ca sunt mai putine tari, populatii si porturi.Mai punetica nu ma plictisesc de ele sunt super.
  5. miau fost de folos informatiile
    cine stie geografie sau e in clasa a 6a shi se crede bun sa ia id meu maftei.mihaela_310
    sau
    mj.mihaela97
    il astept pe mess
    sa vb
    😀

Superlative geografice: Tari, populatii si porturi

Tari

Cea mai mare – Rusia

Cea mai populata – China

Cel mai mic stat – Vatican

Cu cea mai mare concentrare de recorduri geografice – S.U.A.

Cu cea mai mare concentrare de limbi vorbite – Papua-Noua Guinee

Cu cea mai mare retea de cai rutiere – S.U.A.

Populatie

Porturi

Citește și:   Superlative geografice : Mari si maree

Cel mai mare port natural este Guanabara, este situat in S-E Braziliei.

5 comentarii

3. imi este de folos o asa informatie….multumesc