1. Daca fiecare mar produce in medie , 130 kg de mere , afla cantitatea de mere obtinuta pe intreaga livada .
2. Daca fermierul a vandut 0,1(6) din intreaga recolta cu pretul de 2,(6) lei pe kilogram , afla cati bani i-au intrat in contul pe care il are in banca XYZ .
3. Daca terenul este imprejmuit cu un gard de sarma ghimpata pe trei randuri , afla cat costa acest gard stiind ca 10 m de sarma cantaresc 1,2 kg , iar 1 kg de sarma costa 7.8 lei . Adaugati si tevile care sustin sarmele plantate la distanta de 2,5 m , au lungimea de 3 m fiecare si costul fiecarei tevi este de 17,5 lei .
Multumesc mult!!!
Incepe prin a citi regulamentul si conformeaza-te!
Deja l-ai incalcat in mod repetat.
Sa nu-ti inchipui ca iti facem noi temele.