Cum e corect? Ști sau știi?

Vă mai aduceți aminte de articolul despre cum e corect – să fi sau să fii?. Ei bine, lucrurile stau cam la fel. Tot ce trebuie să știți este că verbul a ști, la infinitiv, are un singur i.

Astfel, timpurile care se formează cu infinitivul, vor conține un singur i:

• La viitor: voi ști, vei ști, va ști, vom ști, veți ști, vor ști
  • La condițional optativ, timpul prezent: aș ști, ai ști, ar ști, am ști, ați ști, ar ști

În schimb, la modul indicativ, timpul prezent, persoana a doua singular, precum și la conjunctiv prezent, persoana a doua singular, verbul știi se scrie cu doi i.

Exemple când știi se scrie cu doi i:

• știi că am fost cuminte cât ai lipsit.
  • Tu știi prea bine că nu ai învâțat nimic pentru mâine.
  • Ar trebui să știi deja cum se comportă un câine maidanez.
Citește și:   Fotomodelă sau Fotomodeală

3 comentarii

1. Buna ziua,
    Am si eu o intrebare daca se poate: Daca ma intreaba cineva ” Vii si tu acolo?” si eu la randul meu raspund: „O sa ma duc si eu.”
    Oare raspunsul meu este gresit? As dori o explicatie din punct de vedere pragmatic .

Va multumesc anticipat!

2. Zvonuri pentru internet !!!
    pe mine profesoara mă invăța la școală așa:
    1.tu ști
    2.vi ? vii sau morții ?
    3.poți fi ? fii vecinei
    4.are copi căci copii ei sunt copiii …
    5.uni oameni. voi unii patul cu salteua
    6.scri bine
    7.niște pisici. pisicii mele ….
    Toți proști care au o pagină de internet ajung mari profesori.Scutește-mă de replică