Âi sau Îi

Știm că am mai scris despre î din i și â din a. Știm și că e unul dintre subiectele foarte controversate de pe nișa asta, iar comentariile de aici sunt o mostră destul de relevantă în acest sens. Însă ce e mai presus de orice discuție este că, fie că îți asumi să scrii exclusiv cu î sau îl accepți și pe â, niciodată n-ar trebui să apară â la început de cuvânt. Iar eu nu mai suport să văd scris ”âi spune”, ”âi scrie”, ”âi aduce” etc.

3 comentarii

1. Analfabeti sunt suficient de multi. Nimic nou. Regulile pot exista si fara a fi cunoscute de cineva anume.

2. @MIrcea Stefan: „Regulile pot exista si fara a fi cunoscute de cineva anume.”

Rămîne doar să le descoperim 🙂