Unchiul Vasile a dus la piata 18 lazi cu rosii a 13kg50g fiecare.
Cati lei a incasat pe rosiile vandute,daca:
*o lada goala cantareste 1050g;
*a vandut 1/9 din cantitatea de rosii la pretul de 3 lei kilogramul,1/4 din rest cu 2 lei kilogramul,iar restul cu 4 lei kilogramul.
18 lazi a 13*(1000+50)g fiecare
1 lada plina cantareste 13*1050=13650g=13,65kg
Cantitatea de rosii dintro lada cantareste 13650-1050=12600g=12,6kg
Cantitatea totala de rosii cantareste 18*12,6kg=28,8kg=28800g
I.) A vandut 1/9 din cantitatea de rosii la pretul de 3 lei/1kg
1/9 *28800=1*28800:9=3200g=3,2kg
3,2kg*3lei=9,6lei
II.) A mai vandut 1/4 din rest cu 2 lei/1kg
Restul este: 28,8-3,2=25,6kg
1/4*25,6=1*25,6:4=6,4kg
6,4kg*2lei=12,8lei
III.) … iar restul cu 4 lei kilogramul.
Al doilea rest este: 25,6kg-6,4kg=19,2kg
19,2kg*3lei=57,6lei
I +II +III=9,6+12,8+57,6=80lei
Multumesc foarte mult!