Problema 1: in laboratorul de chimie sunt 14 mese,unele cu doua locuri si altele cu 3 locuri.Se stie ca cei 36 de elevi ai unei clase ocupa toate locurile.Cati elevi stau la mese cu 2 locuri si cati elevi sau in mesele cu 3 locuri?
Problema 2:pentru 6 kg de lamai si 4 kg portocale s-au platit 36 lei,iar pt 5 kg de lamai si 2 kg de portocale s-au platit 26 lei.Cat costa 1 kg de portocale?dar 1 kg de lamai?
Problema 3: Pe partia de la Predeal s-au cumparat bilelete pt telescaun,atat ptr copii cat si pentru adulti..Calculati cat costa un bilet ptr copii si cat costa un bilet ptr adulti daca ptr 20 bilete de copii si 2 de adulti s-au platit 116 lei ,iar ptr 7 bilete de copii si 1 bilet de adult s-au platit 43 lei.
Multumesc !
2 raspunsuri