Pe raftul unui magazin erau 250 de pachete cu biscuiti si 142 de pachete cu napolitane, iar pe raftul urmator erau 250 de pachete de biscuiti si 135 de pachete de napolitane . Marfa de pe primul raft valoreaza 2460 de lei si cea de pe al doilea 2425. Cat valoreaza 3 pachete de biscuiti si 2 pachete de napolitane?
3 pachete de biscuiti costa 21lei
2 pachete napolitane costa 10 lei
Metoda comparativa
250B… 142N…2460 lei
250B…135N…2425 lei
Avem aceeași cantitate de biscuiti, decu putem prin comparatie sa aflam napolitanele.
142N – 135N = 7N
2460 lei – 2425 lei = 35 lei
Deci 7N ne costa 35 lei, deci 1N =35:7=5lei.
R: 2 napolitane ne costa 10 lei
Ne reintoarcem si stiind cat costa o napolitana, aflam cât costa si 1 biscuite.
250B +142 x 5 lei=2460 lei
250B +710 lei =2460 lei
250B =2460lei – 710lei
250B=1750 lei
B = 1750:250
B=7 lei
R: 3 biscuiti costa 7leix3=21lei