Se schimbă datele vacanței de Crăciun

A avut loc o nouă modificare a structurii anului școlar și anume vacanța de Crăciun va începe anul acesta pe 24 decembrie. Va dura până pe 2 ianuarie 2022. Această schimbare a fost necesară pentru a recupera zilele libere din acest trimestru. Prin urmare, ultima zi de școală din anul 2021 va fi pe 23 decembrie si se va incepe scoala pe 03 ianuarie 2022.
Doar preșcolarii și elevii din clasele primare se vor bucura de mai multe zile de vacanță. Aceștia vor reîncepe orele pe data de 10 ianuarie 2022.

Deci așa o să arate această perioadă pentru elevi:

► vineri, 24 decembrie 2021 — duminică, 2 ianuarie 2022, vacanță pentru clasele din învățământul gimnazial, liceal, profesional și postliceal;

► vineri, 24 decembrie 2021 — duminică, 9 ianuarie 2022, vacanță pentru grupele/clasele din învățământul preșcolar și primar.

În anumite zone ale țării a nins deja așa că sperăm să se poată merge și la săniuș!

Citește și:   Un nou scenariu pentru deschiderea anului școlar: elevii ar putea reveni în bănci pe 1 octombrie