Școlile se redeschid pe 8 februarie

Școlile din România se redeschid din 8 februarie, odată cu semestrul al doilea, în funcție de rata de infectare din fiecare localitate, este anuntul oficial transmis de autoritati.

Atât elevii cât și cadrele de didactice urmează să primească un nou set de reguli care vor intra în vigoare odată cu deschiderea școlilor.

Urmează acum ca, printr-un ordin comun al ministerelor Educației și Sănătății, să fie clarificate detalii precum: cum se verifică dacă un copil este bolnav sau nu, la câte cazuri de îmbolnăvire dintr-o școală se închide școala etc.

Tot prin ordin comun ar trebui aprobate noile reguli, noile ghiduri pentru învățământul preuniverstar și pentru cel universitar.

Citește și:   Cum și când va începe noul an școlar