Inregistrare

Inregistrati-va pentru a beneficia de cunostintele comunitatii, a pune intrebari sau a a raspunde la intrebarilor celorlalti.

Suntem o comunitate care incurajeaza educatia si in care se intalnesc know-how-ul si experienta cu perspective inovative de abordare a problemelor.

Login

Autentificati-va pentru a pune intrebari, a raspunde la intrebarilor celorlalti sau pentru a va conecta cu prietenii.

Resetare parola

V-ati uitat parola ? Introduceti adresa de email si veti primi o noua parola.

Va rugam sa va autentificati.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Va rugam explicate, pe scurt, de ce credeti ca aceasta intrebare trebuie raportata.

Motivul pentru care raportezi utilizatorul.

AniDeȘcoală.ro Latest Articles

Noaptea Muzeelor 2019: care sunt noutatile din acest an

Noaptea Muzeelor 2019: care sunt noutatile din acest an
Poți fi de ajutor la urmatoarele teme

Noaptea Muzeelor are loc anul acesta pe 18 mai, atunci când peste 150 instituţii muzeale şi entităţi culturale publice şi private din Bucureşti şi din ţară vor fi deschise pentru expoziţii, intervenţii şi experimente artistice, proiecţii, dans, piese de teatru şi concerte.

„Acesta este un record pe care dorim să îl împărtăşim, iar, per ansamblu, în această ediţie se observă o uniformizare a valorii şi a calităţii evenimentelor în toată ţara. Putem spune cu siguranţă că avem 30 de muzee din Bucureşti, dintre care patru sunt private. Printre atracţiile «imposibil de ratat» ale acestei ediţii putem enumera şi cel mai mic muzeu mobil, organizat de Corul Naţional de Camera Madrigal- Marin Constantin, Muzeul Tablourilor în Mişcare, oferit de Qreator, Romanian Design Week – partenerul nostru strategic, şi alte 20 de locuri din Capitală care merită să fie vizitate, precum biblioteci, universităţi, teatre, licee, arhive, spaţii artistice culturale neconvenţionale etc. În 2019 avem un nou muzeu intrat în circuit, Muzeul de Artă Recentă. De asemenea, în această nouă ediţie a fost creat un circuit al muzeelor care fac trimitere la perioada represiunii comuniste: Muzeul Închisoarea Piteşti, Memorialul Gherla şi Memorialul Rezistenţei şi Opresiunii Bihor. Unele dintre acestea sunt pentru prima dată incluse în Noaptea Muzeelor, alături de Teatrul de Revistă Constantin Tănase, Muzeul Cineastului Amator Reşiţa, Ateneul din Iaşi, Rope Street Braşov, Muzeul Recordurilor din Bucureşti etc. Iaşiul şi Clujul ocupă următoarele poziţii din punct de vedere al numărului de evenimente”, a declarat managerul Nopţii Muzeelor, Dragoş Neamu, potrivit mediafax.ro.

Citește și:   Se schimbă datele vacanței de Crăciun

Lista muzeelor din București care participă la editia de anul acesta

Muzeul Naţional al Ţăranului Român, Muzeul Naţional de Istorie Naturală „Grigore Antipa”, Muzeul Naţional de Artă al României, Muzeul Naţional de Geologie, Muzeul „George Enescu”, Muzeul Municipiului Bucureşti, Muzeul Băncii Naţionale a României, Muzeul Naţional al Aviaţiei Române, Muzeul Naţional al Pompierilor, Muzeul de Artă „Vasile Grigore”, Muzeul Naţional Cotroceni, Muzeul Căilor Ferate Române, Muzeul Naţional de Artă Contemporană, Muzeul de Artă Veche Apuseană „Dumitru Furnică Minovici”, Muzeul Naţional al Hărţilor şi Cărţii Vechi, Muzeul Naţional al Literaturii Române, Muzeul Universităţii de Arhitectură şi Urbanism „Ion Mincu”, Muzeul Universităţii Politehnica.

Noaptea Muzeelor 2019 va mai fi marctă, cu siguranță la  Bistrița-Năsăud, Mogoșoaia, Sinaia, Bușteni, Alba-Iulia, Ialomița, Pitești, Bacău, Brașov, Cluj-Napoca, Dej, Ciucea (CLuj), Sf. Gheorghe, Miercurea-Ciuc, Deva, Orăștie, Arad, Brad (Hunedoara), Iași, Satu-Mare, Oradea, Zalău, Târgoviște, Mediaș, Baia-Mare, Suceava, Comana (Girugiu), Pantelimon (Girurgiu), Reșița, Craiova, Sibiu, Constanța, Lipova, Timișoara, Galați, Ploiești, Gherla, Roșiorii de Vede (Teleorman) și Tulcea.

Articole interesante

Lasa un comentariu