M-am chinuit destul de mult astazi cu o problema de la UTC din cartea cu probleme pentru admitere. Intr-adevar, am rezolvat-o, dar trebuie sa recunosc ca intr-un mod foarte dificil si lung. Cred ca metoda mea nu este una indicata si v-as ruga sa ma ajutati in a gasi o alta cale, daca exista, mai scurta si la obiect.
Problema 236,237 din Culegerea cu probleme din 2013:
Fie P(x) un polinom de gradul 7 cu coeficientul lui
egal cu 1. Daca exista
pentru care P(x) – a se divide cu
si P(x)+a se divide cu
atunci:
236. Coeficientul lui
este: A.-7 B.21/4 C.-21/5 D.14 E.-22/4
Raspunsul corect este C
237.a este A.0 B.16/5 C.-16/5 D.21/5 E.-21/5
Raspunsul corect este B.
Va scanez foile pe care am scris, sper sa fie elocvente.


Fie
si
. Cum
are radacina de ordin patru pe
, derivata
are radacina tripla pe
. Similar,
are radacina tripla pe
.
Dar sa observam ca
si atunci
are ca radacini triple pe
. Dar
are gradul
, deci acestea sunt singurele lui radacini. Cum
avem
, adica
trebuie sa aiba coeficientul dominant
. Rezulta atunci
, deci
. Prin integrare,
, unde
este o constanta anume.
Deci coeficientul cautat este intr-adevar
.
Pentru urmatoarea cerinta, avem in vedere
, de unde pentru
si
de unde pentru
.
Scazand prima din a doua deducem
, ceea ce trebuia aratat.
O rezolvare foarte frumoasa!
Multumesc mult!
Cu multa placere ^_^! Multumesc si eu pentru apreciere! Si solutia cu sistem e frumoasa😀 , dar cu mai multe calcule. Dar presupun ca la examen ar fi printre cele mai grele probleme, deci poate ca ar ramane timp. Multumesc pentru idee si pentru postare!! 😀