Intrand intr-un magazin,Maria constata ca,daca si-ar cumpara 6 dischete,i-ar mai ramane 16 lei,dar pentru a cumpara 9 dischete i-ar mai trebui 11 lei.Cat costa o discheta si cati bani avea fetita?
P.S:M-am uitat la sfarsit si erau rezultatele:9 lei costa o discheta si 70 lei avea Maria.
annauser (0)
6*x+16=9*x-11
3*x=27 =>x =9 costul unei dischete
y=banii pe care ii avea Maria
y=6*x+16=54+16=70 lei
Nu inteleg cum ai rezolvat.Poti fii mai explicit?Am facut si eu 16×6-6 si m-am impotmolit.Am doar 10 ani si nu inteleg cum ai rezolvat.
Pai am egalat din 2 parti suma pe care o avea Maria.
6 * costul unei dischete + 16 deoarece a zis ca-i mai ramanea rest
9 * costul unei dischete – 11 deoarece ii mai trebuiau bani ca sa ajunga sa cumpere 9 dischete.
si le-am egalat.
Am notat costul dischetei cu x si cu y am notat suma pe care o poseda Maria.
P.S. mai explicit de atat nu pot fi. Sorry.
Mai intreaba poate se nimereste cineva care vine cu explicatii mai bune ca ale mele
Eu nu am invatat cu egalitati.
Imagineaza-ti ca tu esti Maria, te-ai dus la magazin cu o suma de bani, si ai cumparat 6 dischete. Ti-au mai ramas 16 lei.
Intrebare: Ai fi putut sa cumperi 9 dischete?
Raspunsul Mariei: Nu, pentru ca mi-ar mai fi trebuit 11 lei.
Intrebare:Pai si nu aveai cei 16 lei ramasi?
Raspunsul Mariei: Nu! In afara de cei 16 lei mi-ar mai fi trebuit inca 11 lei!
Intrebare:Si de ce ti-ar mai trebui bani in plus cand cumperi 9 dischete fata de banii necesari pentru a cumpara 6 dischete?
Raspunsul Mariei: Pentru ca as cumpara 3 dischete in plus.
Intrebare:Atunci nu inseamna ca cei 16 lei + cei 11 lei reprezinta exact pretul celor 3 dischete?
Raspunsul Mariei: Ba da! Uraaaaa! Asta inseamna ca am rezolvat problema; 16+11=27 lei costa 3 dischete, deci o discheta costa 27:3=9 lei.
Ai priceput?
Sper ca da, pentru ca altfel trebuie sa ne apucam de desenat segmente!
Imagineaza-ti ca tu esti Maria, te-ai dus la magazin cu o suma de bani, si ai cumparat 6 dischete. Ti-au mai ramas 16 lei.
Intrebare: Ai fi putut sa cumperi 9 dischete?
Raspunsul Mariei: Nu, pentru ca mi-ar mai fi trebuit 11 lei.
Intrebare:Pai si nu aveai cei 16 lei ramasi?
Raspunsul Mariei: Nu! In afara de cei 16 lei mi-ar mai fi trebuit inca 11 lei!
Intrebare:Si de ce ti-ar mai trebui bani in plus cand cumperi 9 dischete fata de banii necesari pentru a cumpara 6 dischete?
Raspunsul Mariei: Pentru ca as cumpara 3 dischete in plus.
Intrebare:Atunci nu inseamna ca cei 16 lei + cei 11 lei reprezinta exact pretul celor 3 dischete?
Raspunsul Mariei: Ba da! Uraaaaa! Asta inseamna ca am rezolvat problema; 16+11=27 lei costa 3 dischete, deci o discheta costa 27:3=9 lei.
Ai priceput?
Sper ca da, pentru ca altfel trebuie sa ne apucam de desenat segmente!
Am inteles.Multumesc.