Vechii sau Vechei

[via Idei]
Am primit de ceva timp sugestia asta și n-am abordat subiectul pentru că n-am știut cum să explic.
Știam sigur că varianta corectă e vechii, dar conform raționamentului de articulare, ar fi trebuit să fie vechei. Încă nu am o explicație, dar DOOM 2 mi-a confirmat că nu mă înșelam în privința formei corecte, iar pentru moment mă consolez cu asta. Dacă are cineva un argument valid, abia așteptăm să-l citim 🙂
Cicu, îți mulțumim pentru sugestie.

Citește și:   Escroc sau Excroc

6 comentarii

1. Aceasta formă se obține, ca toate ( cu o excepție- substantivele în „ie” – ca farfurie) formele de genitiv sau dativ feminin singular, si anume: se ia forma de plural feminin a substantivului sau a adjectivului si se adauga un „i”. Cred că,deoarece multe forme de plural feminin au terminația „e” ni se pare câteodată forma terminată în „ei” mai corectă…

Deci: pantof vechi- fustă vechie- pantofi/ fuste vechi

Exemplu in genitiv:
    Cordonul fuste”i” vechi sau cordonul vechi”i” fuste

:o)

2. Cum e corect: trimite-mi-o sau trimitemi-o? Multumesc, astept raspunsul tau !

3. Eu as spune ca prima variantă e corectă: trimite-mi-o.

4. Da,aici apar ceva probleme, pentru ca acest adj[veche/vechi]are doua terminatii[masc/fem] si tot atatea forme : [fusta veche/fustele vechi -pantoful vechi/pantofii vechi]-1 veche, 2 vechi.] Forma de D-G[fem art. ]se formeaza de la aceasta forma ”vechi”+art ”i”.Deci forme articulate astfel vom avea si la masc pl ”vechii pantofi” [N-Ac],dar sila D-G sg,fem. ”vechii fuste”.