Spârc

Tocmai l-am văzut pe Busu la buletinul meteo și m-am bucurat să aud că urmează încă o porție de toamnă bândă. Totuși, vom avea și câteva ”spârcuri de ploaie”.

E drept că se poate deduce din context cam pe unde bate ”spârcul”, dar pentru mine e un termen nou, așa că-l consemnez și aici:

Spârc = (formă populară) bucată mică (și nefolositoare) din ceva; de asemenea, poate fi și adjectiv (cu forma de plural spârci) și tinde să fie folosit în context familiar ca ”epitet dat unui tânăr sau unui copil”.

Citește și:   Defileu sau Defilare