Persuasivitate

Am dat de ea într-un CV şi înţeleg că tânărul respectiv, neavând prea multă experienţă în câmpul muncii, încerca să impresioneze. Dar inventarea unor cuvinte nu are cum să-ţi aducă puncte în plus.

Aşadar, dacă vrei să fii convingător, rămâi cu banala persuasiune. Nu suntem încă pregătiţi pentru persuasivitate.

Citește și:   Plurale buclucaşe 10

6 comentarii

1. PERSUASÍV, -Ă, persuasivi, -e, adj. (Livr.) Care urmărește sau are darul să convingă pe cineva să creadă, să gândească sau să facă un anumit lucru. [Pr.: -su-a-] – Din fr. persuasif…… eu iti recomand tie sa consulti putin dex0ul limbii romane inainte de a te hazarda in afirmati

2. anna cea cu 0 în loc de cratimă și afirmați în loc de afirmații, îți recomandăm și noi să citești cu mai multă atenție înainte de a te hazarda. Aici vorbim despre substantivul persuasivitate, nu despre adjectivul persuasiv 😉