Perlele profesorilor

Dragii noștri profesori, viitori mentori, eroi, atât au putut:

„Idilă de dragoste”

„Virgula este o întrerupere de sarcină”

„Motivele poeziei ar fi iubirea”

„Subiectu constă în efermitatea poetului în contrast cu natura”

„Codrul este un prieten vechi unde simte nevoia pentru o descărcare sufletească”

„În ‘Sara pe deal’ merg oile la păscut”

„Preşcolari îşi formează unele deprinderi şi însuşiri noi fără să îşi dea cu seama”

„Poemul Luciafărul exprimă expresia absolvită pe care le atinge gândirea poetului”

„În continuare ilustrează iubirea stranică care se întrupează”

“Este prima poezie de factură romantică a lui Eminescu în care iubita îl invită la iubire”

Citește și:   Adevăr sau provocare - perlele de la BAC

2 comentarii

1. „In ‘Sara pe deal’ merg oile la pascut.” Mai are nevoie de vreun comentariu? Si vin profesorii si se dau cu capul de pereti ca elevii nu invata. De la cine?

2. Cea cu „Motivele poeziei ar fi iubirea” se poate intampla oricui.