Neînlocuit

Zilele trecute am constatat cu surprindere că nu există în DEX cuvântul neînlocuit, deși trăiam cu impresia că de neînlocuit ar fi chiar o expresie consacrată. Soluția pe care am găsit-o la vremea respectivă a fost să reformulez expresia cu ”imposibil de înlocuit” sau cred că aș fi putut la fel de bine să scriu ne-înlocuit (aș încadra asta la punctul 4 de aici). Însă, zău, de ce nu-l avem pe neînlocuit? 🙂

Citește și:   A releva sau A revela

5 comentarii

1. de ce n-avem nici raton, probabil. 😀 pen’că erau bătrîni și osteniți și mai adormeau în cizme muncind la uriașul dicționar al limbii române în cincizeci de volume a cîte o mie de pagini bucata.

2. Derivarea prin prefixare este musai de consfintit?

3. Victor, neîntinat, neschimbat, nelipsit, nelipsit etc. există în DEX.