Matrafoxat

Am impresia că toată presa a muls azi până la refuz textul cu matrafoxatul, dar aici nu facem politică. Totuși, pentru mine cuvântul e nou, așa că mă bucur de achiziția semantică (fie ea și din argou):

Matrafoxat = beat.

Citește și:   Odată sau O dată

3 comentarii

1. In argou, „matrafox” inseamna „spirt medicinal” folosit ca bautura alcoolica – si prin extensie bautura alcoolica (in principiu „tarie”) de proasta calitate. Adjectivul deriva imediat (si O FI AVAND el sensul de „beat”, da’ are (sau ar trebui sa aiba) si conotatia imbatarii cu bautura alcoolica „proasta”, susceptibila ca la trezire sa dea mahmureala / dureri de cap; iar referirea la bautul matrafoxului mai sugereaza si contextul in care a avut loc actiunea: genul de mediu fizic (nu prea „de patru stele”), tovarasia (prea putin „academica”) etc).

2. Cu totul off-topic: in cadrul unui program TV despre flori, subtitrarea scria (gresit) despre „influorescenţă”. Ciudata potriveala (care a facilitat confuzia si mixarea, metisarea) intre „fluorescenţă” si „inflorescenţă”…

3. Cred ca ieri dimineata eram si eu matrafoxata, de-am putut debita ineptiile alea! :))
    Da, e bautura de proasta calitate. Un sinonim pt ea este si „genocid”.