Hibrizi

[via Idei]

Am fost întrebați cum se numește o greșeală de tipul ”salată de cuvinte”, adică jumătate dintr-un cuvânt și jumătate din altul. Nu știu dacă exemplul din întrebarea inițială era cel mai relevant (”veghește” – hibrid între ”veghează” și ”șoptește”), pentru că ar putea fi mai degrabă o greșeală de conjugare. Însă mi-e clar că hibrizii circulă. Doar că, cu părere de rău, noi nu știm că genul acesta de eroare s-ar numi într-un fel anume. Dar completăm aici cu mare plăcere dacă știe cineva o etichetă potrivită.

Bogdan, îți mulțumim pentru sugestie!

Citește și:   Muschetari sau Muşchetari

3 comentarii

1. Nicu, interesant. Doar că nici DEX și nici DOOM nu par să fi îmbrățișat ”telescop(iza)area” (nici măcar cu sensul propriu care pare să se refere la ciocniri fizice). Dar făcând abstracție de asta, mie mi se pare prezentat mai degrabă ca o metodă de îmbogățire a limbii și nu ca o greșeală…

2. Emi, eu ” m- am lovit” prima data de cuvantul valiza in timpul facultatii. Eu nu- l vad ca pe o greseala, ba dimpotriva, in engleza sau franceza chiar imi place.