Epic și legendar

Am tot fost tentată să cred că epic și legendar s-ar înscrie în categoria romgleză atunci când sunt folosite cu sensul de fabulos, grandios, fantastic, extraordinar etc. Dar n-ar fi prima dată când greșesc, iar astăzi a venit vremea să cercetez și să văd dacă teoria mea se confirmă sau nu. Ei bine, teoria mea se infirmă.

Conform DEX, ar fi corect să vă referiți la un concert legendar sau la o seară epică etc. La urma urmei, multe conversații capătă nuanțe superbe tocmai datorită sensurilor figurate ale cuvintelor pe care le folosim.

BARNEY

Citește și:   Puţină latină 3

3 comentarii

1. Pai… „Legendar” = „de legenda”, „epic” = „de poveste”… Mai lipseste „mitic”!

2. Victor, ciudat, mitic nu pare să fi prins aceleași conotații 🙂