Cum e corect? Vroiam, voiam sau vream?

Vroiam, voiam sau vream? – aceasta e întrebarea…
Se dau următoarele trei fraze:

• Vream să merg în parc, dar ploua atât de tare încât am renunțat.
  • Voiam să merg în parc, dar ploua atât de tare încât am renunțat.
  • Vroiam să merg în parc, dar ploua atât de tare încât am renunțat.

Se pune întrebarea: care dintre cele trei fraze sunt corecte?

Și acum răspunsul: se poate intui că propozițiile luate în calcul (Vream să merg în parc, Voiam să merg în parc, respectiv Vroiam să merg în parc) au predicatul exprimat prin verb la modul indicativ, timpul imperfect.

Dacă vream este imperfectul verbului a vrea, iar voiam este imperfectul verbului a voi, vroiam nu este imperfectul niciunui verb și nu există sub această formă în limba română. De fapt, vroiam este o combinație între verbele a vrea și a voi, ambele la imperfect.

Așadar, dintre cele trei fraze ultima este incorectă din punct de vedere gramatical pentru că folosește un cuvânt care nu există în limba română.

Dacă vream vi se pare prea pretențios a fi folosit, atunci poate fi ușor înlocuit cu condițional-optativul la timpul perfect: aș fi vrut

3 comentarii

1. Probabil că a fost inclus datorită faptului că prea mulți oameni făceau această greșeală. De exemplu, de curând este acceptată și forma „clasa întâia”, lucru care n-ar fi fost permis, forma corectă fiind „clasa întâi”.

2. relevant de ce a fost inclus? relevant e ca este