Consultare sau Consultaţie

Consultare = acţiunea de a (se) consulta şi rezultatul ei; solicitare a unui aviz, ascultare a unei păreri; întrebare, cercetare;

Consultaţie = aviz, indicaţie, lămurire dată asupra unor chestiuni de specialitate în discuţie; examinare a unui pacient de către un medic pentru punerea diagnosticului bolii şi indicarea tratamentului; îndrumare individuală sau colectivă dată elevilor, studenţilor sau doctoranzilor de către un profesor în legatură cu problemele teoretice şi practice pe care le învaţă sau le cercetează.

M-am consultat cu dicţionarul şi în legătură cu termenul consult, iar sensul său se leagă exclusiv de domeniul medical – examinare a unui bolnav de către o comisie medicală pentru stabilirea diagnosticului bolii şi indicarea tratamentului.

Citește și:   Săi sau Să-i

1 comentariu

1. Cum vine asta: „pentru stabilirea diagnosticului bolii”?!
    Diagnosticul stabileşte ce boală ai etc.