A foşcăi sau A fojgăi

Există posibilitatea să nu fi auzit nici de unul, nici de celălalt, iar dacă e aşa, aflaţi că sensul propriu se referă la „vietăţi care se găsesc în mare număr pe un spaţiu mic şi se mişcă neîncetat”. Prin extensie, a fojgăi înseamnă a foi, a mişuna (cu zgomot), a agita, a colcăi, a forfoti, a frământa, a furnica, a mişui, a mişuna, a roi, a viermui. A foşcăi, deşi îl ştiam de bun şi ţineam la el, este doar variantă.

Citește și:   Cei sau Ce-i

4 comentarii

1. De azi sunt cu-n cuvant mai destept. (Si mie imi suna bine cu s, de varianta cu j nici n-auzisem.)

2. FOJGĂÍ, fojgăiesc, vb. IV. Intranz. (Reg.; Despre vietăţi care se găsesc în mare număr pe un spaţiu mic şi se mişcă neîncetat) A foi2, a mişuna (cu zgomot). [Var.: foşcăí vb. IV] – Cf. f o ş ă i.
    (Dicţionarul explicativ al limbii române)

A FOJGĂ//Í ~iésc intranz. şi fig. (despre fiinţe) A se mişca grăbit şi haotic fără întrerupere; a umbla iute încolo şi încoace; a furnica; a foi; a forfoti; a mişuna; a roi; a viermui; a foşni. /Onomat.
    (Noul dicţionar explicativ al limbii române)

fojgăí vb., ind. prez. 1 sg. şi 3 pl. fojgăiésc, imperf. 3 sg. fojgăiá; conj. prez. 3 sg. şi pl. fojgăiáscă
    (Dicţionar ortografic al limbii române)

–––––––––––––––––––––––––––

Sinonime:

FOJGĂÍ vb. v. agita, colcăi, foi, forfoti, frământa, furnica, mişui, mişuna, roi, viermui, foşcăi
    (Dicţionar de sinonime)

3. Mersi de informare! Cred ca se foloseste foarte des in Moldova si eu se pare ca stiam si foloseam (foarte rar insa) varianta gresita!

4. Si-n Oltenia, singurul „J” se foloseste in „Jiu”. 🙂