Complement sau Compliment

Complement =  ceea ce se adaugă la ceva spre a-l întregi; complinire; parte secundară a propoziţiei care determină un verb, un adjectiv sau un adverb; substanţă de natură proteică prezentă în serul normal şi care participă la procesul imunităţii;

Compliment = cuvânt de laudă, de măgulire, care exprimă o atitudine prietenească, de stimă, de respect sau de consideraţie ; (la plural) salutări trimise unei persoane prin intermediul cuiva ca expresie a politeţii; înclinare a capului sau a corpului în semn de salut respectuos; plecăciune.

Totuşi un complement poate fi un compliment şi invers, dar e bine să ştii exact care şi ce înseamnă. În linii mari, complementul e o parte a propoziţiei, iar complimentul e o apreciere.

Citește și:   An preuna sau Împreună