Alimentare sau Alimentări

Noi am prins foarte puțin din alimentarele comuniste, dar ni le amintim cât de cât. Voi, cei care nu știți despre ce este vorba, puteți aproxima alimentara cu un market din zilele noastre. Voi, cei care le-ați prins din plin, să ne scuzați pentru aproximarea grosieră 🙂

Deci alimentare este forma corectă de plural pentru alimentară (magazin) sau alimentar (referitor la alimente). Alimentări este forma corectă  de plural pentru alimentare (acțiunea de a alimenta și rezultatul ei).

Citește și:   Monede sau Monezi

1 comentariu

1. Cu scuzele de rigoare, eu consider ca „alimentare” este forma corecta doar pt forma de plural feminin pt adjectivul de uz general in cauza.
    Pt denumirea magazinelor de acel specific (INCLUSIV la plural) cred ca este corecta utilizarea cuvantului cu initiala majuscula: „Alimentare”.