Adverbul

Adverbul este partea de vorbire care exprimă caracteristicile unei acțiuni, stări sau unei însușiri ori circumstanțele în care se desfășoară acțiunile sau stările. Adverbele pot fi recunoscute folosind întrebări specifice: Când?, Cât de des?, Cum?, În ce mod?, Unde?, Pe unde? sau alte întrebări de același tip.

Adverbul este parte de vorbire neflexibilă deoarece nu se declină și nici nu se conjugă. Cu toate acestea, adverbul prezintă grade de comparație asemeni adjectivului.

În cadrul propoziţiilor, adverbul poate determina un verb arătând când, unde şi cum se desfăşoară o acţiune. De asemenea, adverbul mai poate determina un adjectiv (Exemplu: aproape terminat) sau un alt adverb (Exemplu: prea târziu).

Din punct de vedere semantic adverbele se împart în:

• adverbe de mod propriu-ziseExemple: prea, repede, bine, rău, greu, astfel, ușor, așa, împreună, aiurea, agale, foarte
  • adverbe de calitate/cantitateExemple: puțin, mult, aproape, aproximativ, atât, cam, circa, întrucâtva
  • adverbe de probabilitate şi posibilitateExemple: parcă, probabil, pesemne, oare, cică, poate
  • adverbe de afirmaţieExemple: da, evident, fireşte, negreşit, bineînţeles, sigur
  • adverbe de negaţieExemple: nu, nici, nicidecum, ba
  • adverbe de restricţieExemple: deja, doar
  • adverbe de precizareExemple: numai, tocmai, deodată, anume, chiar
  • adverbe de duratăExemple: mereu, întotdeauna, permanent, tot, iarăşi
Citește și:   Pronumele de politețe

O categoria aparte de adverbe este reprezentată de adverbul predicativ.