Complementul indirect

Complementul indirect este complementul care determină un verb, un adjectiv, un adverb sau o interjecţie predicativă arătând persoana sau obiectul căreia sau căruia i se atribuie o acţiune, o caracteristică ori o însuşire. Complementul indirect arată obiectul asupra căruia se răsfrânge indirect acțiunea exprimată de verb.

Complementul indirect poate fi exprimat prin:

• substantiv
    • în cazul dativ: Exemplu: I-am oferit iubitei mele un inel cu diamante.
    • în cazul genitiv: Exemplu: S-a aplecat asupra mesei și a dărâmat construcția din cărți de joc.
    • în cazul acuzativ: Ai auzit despre invenția celor de la Apple?
  • pronume personal, demonstrativ, posesiv, reflexiv în cazurile acuzativ, dativ, genitiv;
    Exemple:

• I-am dus de mâncare.
    • Când eram cu ea, mi-aminteam de cealaltă.
    • Eu vorbeam de al meu, el vorbea de al lui.
    • Și-a luat toate hainele și a plecat!
  • numeral:
    Exemplu: Le-am spus celor trei despre situația neplăcută.
  • verb
    • la infinitiv
    • la gerunziu
    • la supin