Curiozităţi mai puţin ştiute din diferite domenii

Învaţă în fiecare zi ceva nou şi în acest fel dezvoltă-ţi cultura generală.

În cele ce urmează ai ocazia să afli unele dintre cele mai interesante curiozităţi din lumea care te înconjoară şi multe dintre ele sunt puţin cunoscute. Te vor uimi şi pe tine!

• Mai mult de 80% dintre alimentele condimentate cu vanilie sunt făcute artificial pentru că seminţele naturale de vanilie sunt foarte scumpe.
  • Cangurii nu pot merge cu spatele.
  • Cartoful este cea mai cultivată legumă de pe glob.
  • Rujul de buze şi alte produse asemănătoare conţin grăsimi de pește.
  • Venus este singura planetă din sistemul solar care se roteşte în sensul acelor de ceasornic, în timp ce restul planetelor se rotesc invers.
  • Iepurii şi papagalii pot vedea în spatele lor fără să întoarcă capul.
  • Australia este singurul continent pe care nu există vulcani.
  • Mierea nu expiră niciodată.
Citește și:   Rasul ( Linx linx )