Inregistrare

Inregistrati-va pentru a beneficia de cunostintele comunitatii, a pune intrebari sau a a raspunde la intrebarilor celorlalti.

Suntem o comunitate care incurajeaza educatia si in care se intalnesc know-how-ul si experienta cu perspective inovative de abordare a problemelor.

Login

Autentificati-va pentru a pune intrebari, a raspunde la intrebarilor celorlalti sau pentru a va conecta cu prietenii.

Resetare parola

V-ati uitat parola ? Introduceti adresa de email si veti primi o noua parola.

Va rugam sa va autentificati.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Va rugam explicate, pe scurt, de ce credeti ca aceasta intrebare trebuie raportata.

Motivul pentru care raportezi utilizatorul.

AniDeȘcoală.ro Latest Articles

Exerciţii de dicţie: îţi dezvolţi vorbirea şi te distrezi

Exerciţii de dicţie: îţi dezvolţi vorbirea şi te distrezi
Poți fi de ajutor la urmatoarele teme

Exerciţiile de dicţie ajută la dezvoltarea vorbirii şi a pronunţie şi presupun citirea rapidă şi apoi rostirea pe dinafară a unor fraze, construite în mod special pentru disciplinarea vorbirii.

Puteţi chiar să organizaţi un joc împreună cu colegii, pe care îi veţi ruga să repete aceste fraze, după ce le-aţi citit voi de două ori şi nu foarte repede.

Astfel de exerciţii de dicţie pot fi oricând “inventate” de către orice elev care doreşte să îşi dezvolte sau să îşi îmbunătăţească pronunţia, mai ales atunci când ştie că are anumite dificultăţi. Exerciţiile de dicţie sunt şi un mod amuzant de a vă distra atunci când sunteţi împreună cu prietenii .

Reţineți următoarele fraze şi repetați-le de fiecare dată când doriți să vă exersați vorbirea:

  • Cerce cei ce cer cercei.
  • Şapte sape late jos şi-alte șaptezeci şi şapte de sape late-n spate.
  • Iapa sură intră-n șură la-ntorsătură cu-o trăsura cu răsură.
  • Străinul străbate stradă, strecurându-se sub streşini, strămutând straşnic şi strident.
  • Luni, la lumina lumânării luminată de lună prin laminator,a licărit o luminiţă în lumina ochilor.
  • Capra calcă piatra, piatra crapă-n patru, crapă-i-ar capul crapei cum a crăpat piatra-n patru.
  • N-am zis şi nici n-oi zice ce zici c-am zis; când oi zice chiar oi zice ca să zici c-am zis ce-oi zice.
  • Unde pui că puiul piuitor pe care-l pui rămâne unde-l pui dacă-l pui cum trebuie să-l pui, puişor.
  • Toţi întreabă şi se-ntreabă: de ce Nae, când întreabă, nu se-ntreabă; fără treabă de ce-ntreabă sau vrea să se afle-n treabă?
  • Prepeliţă pestriţă cu 12 pui pestriţi; e pestriţă prepeliţa pestriţă, dar mai pestriţi sunt puii prepeliţei pestriţe.
  • Recunosc, cunosc o cunoştinţă cunoscută pentru recunoştinţa purtată cunoştinţei cunoscutului nostru.
  • S-a-ntâmplat o întâmplare întâmplătoare pe stradă Întâmplării, când tâmplaru-a dat cu tâmplă-n tâmplă tâmplăresei, tâmplăreasă se-ntâmplă să fie-n tâmplărie.
  • Bucură-te cum s-a bucurat Bucuroaia de bucuria lui Bucurel care s-a întors bucuros de la Bucureşti.
  • Un bal fără egal cu final fatal la un halal carnaval estival cu scandal epocal dintr-un opal oval, pal, real şi natural, fără rival, egal şi actual.
  • Un vultur stă pe pisc c-un pix în plisc.
  • Domnule Dudău, dă-mi două dude din dudul dumitale de dincolo de drum!
  • Stanca stă-n castan ca Stan.
  • Şase saşi cosas cosesc şase saci săseşti. Şase sute şaizeci şi şase de saşi în şase sute şaizeci şi şase de saci.

Articole interesante

1 comentariu

  1. Felicitari pentru abordarea subiectului! As recomanda, in completare, acest articol: https://gratielavlad.ro/exercitii-de-dictie/ in care sunt inclusiv exercitii lucrate pentru copii! 🙂

    Mult succes in tot si felicitari pentru site!

Lasa un comentariu