Sunetul călător

Următorul joc îi va ajuta pe copii să îşi dezvolte creativitatea și puterea de reacţie. Pe tot parcursul activităţii, cei implicaţi vor trebui să fie concentrați la ce se întâmplă, aşadar şi puterea de concentrare este stimulată prin această activitatea distractivă.

Toţi copiii se aşază în cerc. Unul dintre ei începe prin a face un sunet, orice sunet, în timp ce face un gest ca şi cum ar arunca ceva, o minge de exemplu, spre alt copil din cerc.

Copilul care “primeşte” sunetul tot printr-o mişcare ca şi cum ar prinde mingea, ori o rază, ori un fluture, repetă sunetul trimis către el.

Apoi, fără ezitare, copilul care a primit sunetul va trimite un sunet nou, printr-un gest de aruncare diferit către un alt jucător din cerc.

Sunetul va continuă să se plimbe printre jucători.

Citește și:   3 activităţi ideale după şcoală