Ghici ce sunt?

Ghici ce sunt? Citeşte ghicitoarea şi spune despre ce obiect este vorba.

1. Sunt suficient de blândă că să îţi alin pielea, uşoară cât să pot zbura în cer, puternică încât pot să sparg şi stânci. Ce sunt?
  2. Pot să zbor, dar nu am aripi. Pot să plâng, dar nu am ochi. Oriunde mă duc, întunericul mă urmăreşte. Ce sunt?
  3. Deşi am mulţi ochi, nu pot să văd. Am o faţă rotundă şi plină de bube. Ce sunt?
  4. Cresc în întuneric dar strălucesc. Sunt perfect rotundă şi femeile mă adoră. Ce sunt?
  5. Mă nasc în ocean şi sunt albă că zăpada. Atunci când cad în apă dispar fără urmă. Ce sunt?
  6. Tot timpul alerg, dar nu merg niciodată, de multe ori murmur, dar nu vorbesc niciodată, am un pat, dar nu dorm niciodată, am gură, dar nu mănânc. Ce sunt?
  7. Inelele mele nu valorează mult, dar îmi arată vârsta. Ce sunt?

Răspunsuri

1. Apa; 2. Norul; 3. Cartoful; 4. Perla; 5. Sarea; 6. Râul; 7. Copacul.
Citește și:   7 ghicitori pentru copii isteți

1 comentariu