Mai întâi se adaugă un zero

Puteţi realiza oricând o “scamatorie” de mare efect: ghicirea vârstei.

Bănuiţi că toată operaţia se bazează pe un truc matematic. Iată cum trebuie să procedați:

Rugaţi o persoană să adauge un zero la numărul întreg al anilor pe care i-a împlinit, adică să înmulțească vârsta cu 10.

După aceasta să aleagă o cifră oarecare cuprinsă între 1 şi 9, pe care s-o înmulţească cu 9. Produsul obţinut să-l scadă din numărul iniţial (vârsta înmulţită cu 10) și să vă comunice rezultatul calculelor. Aici se termină rolul persoanei-subiect al scamatoriei şi începe rolul vostru.

Pentru a “ghici” vârsta, separați cifra care reprezintă unităţile şi adunaţi-o cu restul numărului care v-a fost comunicat; suma reprezintă numărul căutat, adică vârsta persoanei în cauză.

Să luăm un exemplu: dacă persoana are, să zicem, 14 ani, prin adăugarea unui zero, va obţine numărul 140. Dacă apoi va alege la întâmplare cifra 4 şi o va înmulţi cu 9, va obţine produsul 36, pe care scăzându-l din 140, va obţine rezultatul 104. Separând cifra unităţilor, adică 4, şi adunând-o la numărul rămas 10, veţi obţine 10 plus 4 = 14.

Citește și:   Truc magic: cele 11 degete

Puteţi ghici la fel de uşor şi vârsta unei persoane mult mai matură. Să luăm de exemplu vârsta unui tată de 63 de ani. În acest caz calculele vor fi: 63×10= 630. Să luăm apoi cifra 7×9 = 63. Facem scăderea 630 – 63 = 567. Separăm pe 7 şi-l adunăm cu 56, deci 56+7 = 63.

Există multe alte trucuri cu ajutorul cărora poate fi ghicită vârsta cuiva. În continuare vă mai învăţăm unul la fel de simplu şi de efect.

Rugaţi o persoană să înmulţească numărul întreg al anilor cu cifra 2, iar la produsul obţinut să adune cifra 5. Suma rezultată s-o înmulţească cu 5 şi să va comunice numai rezultatul final.

Ce aveţi de făcut?

În toate cazurile ultima cifră va fi 5. Nu veţi ţine seama de ea. Puteţi chiar cere persoanei să va spună rezultatul calculelor sale fără ultima cifră. Din numărul rămas scădeţi în gând cifra doi, iar diferenţa va fi tocmai numărul ce reprezintă vârsta căutată.

Să aplicăm din nou acest truc al exemplelor noastre de mai sus.

În cazul persoanei de 14 ani calculele sunt: 14×2 = 28; 28+5 = 33. Apoi 33×5 = 165. Vom ţine seama deci numai de 16, din care vom scădea 2, rezultând, desigur 14.

Citește și:   Jocuri care îmbunătăţesc notele de la şcoală

În exemplul persoanei de 63 de ani: 63×2 = 126+5 = 131. Apoi 131×5 = 655. Oprim pe 65 din care scădem 2 şi diferenţa va fi de 63. Dacă trebuie să “ghiciţi” vârstele mai multor persoane în cadrul aceleiaşi adunări, folosiţi pe rând ambele variante.