10 ghicitori pentru copii isteți. Ghici ce sunt?

Ghici cine sunt? Cu următoarele întrebări simple, cei mai mici copii pot descoperi multe lucruri interesante despre lumea din jurul lor. Într-o colecție antrenantă de 10 ghicitori simple, stau ascunse răspunsurile pe care copiii isteți le vor descoperi rapid.

1. Locuiesc sus pe cer, strălucesc și te avertizez să nu te uiți direct spre mine. Dispar noaptea. Ghici ce sunt?
  2. Sunt rotundă și sar în sus sau în jos. Poți să mă prinzi sau să mă arunci. Te rog să ai grijă când te joci cu mine.
  3. Sunt roșie, sângele este pompat prin mine și trăiesc în corpul tău. Sunt simbolul dragostei, te rog să nu mă frângi vreodată. Ghici ce sunt?
  4. Mă vei găsi în multe culori și devin tot mai mare atunci când sunt plin. Voi zbura departe dacă nu mă legi de ceva și scot un sunet puternic atunci când mă sparg. Ghici ce sunt?
  5. Sunt frumoasă în multe culori. Miros frumos și poți să mă culegi când vrei. Voi trăi mult timp, dacă nu uiți să îmi torni apă. Ghici ce sunt?
  6. Pot să te distrez cu comedii, dar te pot face să și plângi la drame. Poți să mă prinzi pe perete. Ghici ce sunt?
  7. Sunt un desert delicios pe care îl poți savura în fiecare zi de vară. Mă găsești la cutie sau la cornet. O aromă pe care o am și pe care o îndrăgesc mulți este vanilia. Ghici ce sunt?
  8. Sunt roșu, dar pot să fiu și verde și chiar galben. Ghici ce sunt?
  9. Am un singur ochi, dar nu pot vedea nimic. Ghici ce sunt?
  10. Tu ești fratele meu, dar eu nu sunt fratele tău. Cine sunt eu?
Citește și:   Ghicitori diverse pentru copii super isteți

Răspunsuri

1. Soarele