Pericol de moarte

Ai văzut că pe mulţi stâlpi care susţin cabluri electrice pentru transportul curentului electric de înaltă tensiune sunt fixate tăbliţele cu inscripţia: “Nu atingeţi firele chiar dacă au căzut pe pământ.”

Pericol de moarte? Într-adevăr, orice om sau animal care n-ar respecta astfel de avertisment ar fi ucis pe loc, într-o fracţiune de secundă.

Cu toate acestea, numeroase păsărele se aşază zilnic pe astfel de fire fără să păţească ceva, şi numai rareori, în anumite condiţii, pot fi şi ele ucise.

Urmează să răspunzi acum la următoarele două întrebări:

1). De ce păsărelele, în general, nu au de suferit dacă se aşază pe firele electrice de înaltă tensiune?

2). În ce caz ar putea fi ele ucise?

Răspuns:

1. Fiindcă ele nu au legătură cu pământul.
2.Numai dacă pasărea atinge stâlpul, deoarece, în acest caz, curentul trece în pământ prin corpul ei.
Citește și:   Înapoi la școală, înapoi la teme. Cum te acomodezi cu noul program