Indicii fizice care dau de gol un mincinos

Ai îndoieli faţă de anumiţi prieteni şi colegi şi ai fost de multe ori în situaţia în care te-ai întrebat dacă spun adevărul sau fabulează?

Pentru a şti de acum înainte dacă cei din anturajul tău sunt sinceri cu tine şi pentru a reuşi să îţi dai seama imediat dacă cineva minte, trebuie să te uiţi cu atenţie la câteva semne fizice.

Atlfel spus, miciuna se poate “citi” pe faţa interlocutorului:

Cel din faţa ta tocmai se pregăteşte să spună o minciună dacă:

– Face anumite gesturi mici şi de scurtă durată, cum ar fi ridicarea sprâncenelor până la mijlocul frunţii.

– Dacă îşi atinge nasul sau gură cu mâna, cel mai probabil doar ce a rostit un neadevăr.

– Ochii sunt un bun indicator, atunci când vrei să îţi dai seama dacă eşti minţit în faţă. Dacă prietenul tău clipeşte mai rar, chiar îşi ţine ochii închişi atunci când îţi spune ceva, cel mai probabil face acest lucru involuntar pentru că tocmai ce a rostit o minciună. La fel de relevantă este şi privirea într-un punct fix în timpul unui “discurs” mincinos. Oamenii de ştiinţă au mai descoperit, de asemenea, că atunci când cineva minte are tendinţa să se uite în partea stângă.

Citește și:   Descifrează comportamentul pisicilor!

– Dacă cel care îţi vorbeşte nu se uită în ochii tăi şi face tot posibilul să îşi intersecteze privirea cu a ta, cel mai probabil se pregăteşte să îţi spună ceva care nu are nicio legătură cu adevărul.